Racjonalna Terapia Zachowania

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) była dla mnie odkryciem, zespoleniem oczekiwań jeśli chodzi o psychologię rozwoju. RTZ koncentruje się na faktach i skutecznie oddziela je od wielu interpretacji, jakich każdy z nas dokonuje na co dzień. To pomocne i proste narzędzie dla każdego.
Jak je odkryłam?
Trafiłam na zajęcia z RTZ, wtedy złapałam bakcyla. Na własnej skórze przetestowałam jak można w prosty sposób zmieniać swoje przekonania, trudne i powierzchownie niemożliwe do zmiany – tyle rzeczy jest przecież "oczywistych" :)
Potem kurs w PTPB i praca własna. Odkrycie, co daje RTZ, to pchnęło mnie w kierunku dzielenia się tą wiedzą z innymi.




Jest to sposób na uporządkowanie życia, harmonizowanie  emocji, widzenie świata takim jakim jest, to doskonała metoda coachingu i autocoachingu (samodzielnej regularnej pracy ze sobą, polegającej na automotywacji i zadawaniu sobie pytań, na które samodzielnie znajduje się odpowiedź), w procesie coachingu mogą pojawić się głęboko zakorzenione negatywne przekonania, które blokują relacje, rozwiązanie problemu, postęp.

Ale nie jest to metoda dla tych, którzy szukają instrumentów zewnętrznego wpływu, "czarodziejskiej różdżki" na spełnienie życzeń, bez konieczności poznania siebie, swoich przekonań, ograniczeń, a przede wszystkim bez nakładu pracy. Wymagana jest chęć zmiany, motywacja, zdolność myślenia krytycznego.


Twórcą RTZ jest psychiatra amerykański dr Maxie C.Maultsby.
RTZ opiera się za założeniach psychologii poznawczo-behawioralnej, bazuje na zdrowej pracy na przekonaniach, na poziomie zarówno emocjonalnym, semantycznym jak i racjonalnym.
RTZ pomaga zobaczyć nowe możliwości, odlokować możliwości, uspokoić, pozbyć toksycznych emocji i destrukcyjnych myśli, a także pozbyć wielu chorób, których podstawą są często negatywne przekonania na temat siebie, otoczenia, świata.
Metody pracy RTZ są proste i czytelne. Umiejętność doskonalenia siebie nabywa się poprzez wykonywanie konkretnych technik, jak m.in. Zasady Zdrowego Myślenia, Racjonalna Samo-Analiza.
Kluczem do rozpoczęcia pracy nad sobą jest zrozumienie, że to nie fakty nas złoszczą, smucą itp. ale nasza interpretacja ich.
Że to my poprzez własne myśli i nastawienie wybieramy JAK się czujemy, dlaczego i jak w określony sposób działamy.
Dzięki RTZ odkrywamy, że to nie otoczenie, przeszłość, bliscy, sytuacja itp. są winni naszych porażek i niepowodzeń. My sami odpowiadamy za nasze myśli, odczucia i działania.
Co ważne – nie chodzi o obwinianie czy szukanie w sobie tej winy. Absolutnie nie! Chodzi o zrozumienie, że to, jak się czujemy i jak myślimy zależy od nas, my mamy na to wpływ i my możemy to zmieniać, jeśli zechcemy, zamiast zwalać winę na innych i tkwić w tym.
Czy to jest klucz do wolności? Czy wzięcie odpowiedzialności za własne uczucia daje nam swobodę?

RTZ pozwala na pozycie się etykietek – one naznaczają, stawiając nas w pozycji przegranej, nie pozwalając ma podjęcie zmian. Leń, cynik, narcyz, chory na depresję, Dorosłe Dziecko Alkoholika, znacie to? Pewien zespół okoliczności i cech, które wypracowane zostały przez jakiś proces, nie muszą oznaczać naznaczenia na całe życie. Swoją wolność można poszerzać, niezależnie od nadanej nam etykiety.
RTZ pomaga zmienić schemat myślenia lub zaakceptować go, nawet jeśli komuś innemu może nasze przekonanie wydawać się nieprawdziwe, krzywdzące itp. To my decydujemy o jakości naszego życia, decydujemy o naszych myślach /których nie można się bać/, o naszych emocjach /którym nie można zaprzeczać/, o naszych działaniach /które mają istotny wpływ na nas i nasze otoczenie/.
Polecam te metodę pracy każdemu, kto chce:
- poznać narzędzia, ułatwiające kontrolę własnych emocji i wpływ na nie;
- nauczyć się, jak pomagać sobie i innym radzić sobie z problemami natury osobistej lub zawodowej, stresem, wypaleniem, chorobami;
- spojrzeć na siebie i świat z innej perspektywy oraz zrozumieć jak można myśleć
i odczuwać zdrowiej niż do tej pory;
- mieć możliwość praktykowania kompleksowej metody pracy z przekonaniami zamiast tzw. myślenia pozytywnego.
Z metod RTZ może korzystać każdy, niezależnie od poziomu wiedzy, kompetencji, przyczyn kryzysu emocjonalnego. To metoda krótkoterminowa dająca długotrwałe rezultaty, bezpieczna, oparta na wewnętrznym dialogu, pracy z wyobraźnią, wewnętrznej motywacji i technikach relaksacyjnych.
Warsztaty polecam u Agnieszki Hottowy w Simontonowskim Instutucie Zdrowia.
Udanego praktykowania!

Komentarze